مقالات

داربست چیست؟

داربست چیست؟

داربست سازه ای موقت است که پیکربندی و مکان آن با پیشرفت ساخت و ساز تغییر می کند. از آنجایی که داربست در مکانهای مختلف استفاده و به اشتراک گذاشته می شود، استفاده از آن در فعالیت های مختلف ساختمانی اغلب مستلزم چالش ها و مسائلی است که تنها پس از شروع ساخت و ساز ظاهر می شوند. نصب داربست در ساخت و ساز صنعتی به دلیل پیچیدگی و اندازه پروژه چالش برانگیزتر است. هدف این مقاله درک چگونگی نصب داربست، مسائلی که معمولاً با آن مواجه می‌شوند و راه‌حل‌های بالقوه که ممکن است در زمینه پروژه‌های ساختمانی صنعتی ایجاد شود است . تیم تحقیقاتی موضوع را بررسی کرد و 11 مصاحبه با متخصصان داربست انجام داد. همچنین 2 جلسه بررسی با یک پانل سه نفره متخصص برای خلاصه کردن نحوه استفاده داربست و ادغام یافته ها در لیستی از 22 موضوع مرتبط با داربست با علل انجام داد. این مسائل با توجه به راه حل های بالقوه ارائه شده بیشتر به چهار دسته ، دسته بندی می شوند. این مطالعه دیدگاه جامعی از داربست صنعتی در ساختمان و مدیریت آن ارائه می دهد و راه حل هایی را برای بهبود نصب داربست در ساخت و ساز صنعتی ارائه می دهد.

داربست یک چارچوب موقت است که معمولاً برای پشتیبانی از ساختار ساختمان استفاده می شود و در عین حال به عنوان یک سکو برای کارگران برای انجام کارهای ساختمانی نیز عمل می کند. بر اساس نوع کار ساختمانی، نوع داربست ممکن است متفاوت باشد. داربست باید برای حمایت از کارگران و سایر مصالح ساختمانی که روی آن قرار می‌گیرند، خوب ساخته، مستحکم و محکم باشد. داربست معمولاً از چوب یا فولاد ساخته می شود.

انواع مختلف داربست های پرکاربرد در ساخت و ساز به طور خلاصه در زیر مورد بحث قرار می گیرند:

داربست لوله ای

داربست لوله ای از جنس فولاد یا گالوانیزه بادوام ساخته شده است. داربست فولادی از لوله های فولادی ساخته می شود که به طور مشترک توسط بستهای فولادی به هم متصل می شوند.

از بین بردن و ساخت این نوع داربست آسان است. این داربست دارای استحکام بهتر و چقرمگی بیشتر با مقاومت استثنایی در برابر آتش است. اگرچه از نظر قیمت مقرون به صرفه نیست، اما ایمنی بهتری را برای کارگران فراهم می کند.

داربست لوله ای نصب و مونتاژ بدون مشکل است و به راحتی از بین می رود. سازندگانی که در پروژه های کوچک یا بزرگ کار می کنند، این نوع داربست بسیار کاربردی است. هر جا که از داربست معمولی استفاده می شود، داربست لوله ای نیز می تواند به عنوان جایگزین استفاده شود.

با استفاده از یک سیستم قفل حلقه ایمن و قوی (توضیحات بیشتر در مورد سیستم قفل حلقه را بخوانید)، واحد مدولار به راحتی تقریباً در هر ارتفاعی ساخته می شود.

داربست کنسولی

در این نوع داربست، استانداردها توسط رشته ای از سوزن ها تقویت می شوند و این سوزن ها معمولاً از طریق سوراخ هایی در دیوارها کشیده می شوند. به همین دلیل به داربست تک قاب معروف است.

سوزن‌ها معمولاً از طریق سوراخ‌ها در داخل زمین تقویت می‌شوند و این به نوع داربست قاب دو یا مستقل معروف است. هنگام ساخت داربست های کنسولی باید دقت و توجه شود. معمولاً داربست های کنسولی در شرایط زیر مورد استفاده قرار می گیرند.

زمانی که قسمت بالایی سطح دیوار در حال ساخت است

زمانی که زمین عاری از ترافیک باشد و به دیوار نزدیک باشد

زمانی که زمین قادر به حمایت از قطب ها باشد

این نوع داربست در ایران مورد کاربرد نبوده است .

داربست ثبت اختراع

داربست های ثبت شده نیز از فولاد ساخته می شوند. با گفتن اینکه؛ آنها مجهز به قاب ها و بستهای خاص و غیره هستند. بیشتر آنها داربست های آماده ای هستند که در بازار موجود هستند. یک پلت فرم برای کار بر روی پایه های نصب ساخته شده است که برای سطوح مورد نیاز مناسب هستند.

داربست تک

داربست منفرد عموماً برای آجرکاری استفاده می شود و به همین دلیل به داربست لایه آجری معروف است.

این نوع داربست شامل دفتر، استاندارد، پوتلاگ و غیره است که در فاصله مشخصی در حدود 2.1 متر روی سطح دیوار قرار می گیرد. تفاوت بین استانداردها حدود 2 تا 2.6 متر است. دفتر کل همه استانداردها را در یک شکاف عمودی 1.3 تا 1.6 متر به هم متصل می کند. Putlog ها معمولاً از تفاوت قابل مشاهده باقی مانده در دیوار تا یک انتهای دفتر خارج می شوند. پوتلاگ ها معمولا در فضایی بین 1.3 تا 1.6 متر قرار می گیرند.

داربست پایه دار

سکوی کار برای کارگران بر روی تخته های داربست قابل حمل یا سه پایه تقویت می شود. ارتفاع این نوع داربست 5 متر است و عموماً برای کار در فضاهای کوچک مانند اتاق یا سالن برای نقاشی یا تعمیر استفاده می شود.

داربست معلق

از داربست معلق بیشتر برای کارهای تعمیراتی، نقاشی و … استفاده می شود. با این نوع به کمک سیم طناب یا زنجیر می توان سکو را به راحتی از پشت بام ها آویزان کرد. به راحتی می توان آن را تا سطح مورد نیاز پایین یا بلند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *